DİLATASYON ÇITASI

 
Çevremizde bulunan bütün maddelerin, fizik kurallarına uygun olarak hal ve hareket değişikliği dikkat çekmektedir. Bu dünyada ve evrende yaşadığımız için, biz insanların da bu kurallara uyması gerçekten büyük önem taşımaktadır. Özellikle metal yapıların zaman içerisinde hava şartlarından etkilenmesi ve ortamın sıcaklığına göre bazen kısalma ve bazen de genleşme şeklinde ortaya farklı şekiller çıkarabilmektedir. Bu gibi durumun bilindiği pozisyonlarda, özellikle yapı tekniklerinde kullanım unsuru olarak karşımıza çıkan dilatsyon boşluklarını Dilatasyon Çıtası kullanımı ile kapatmamız gerekmektedir.
 
Dilatasyon çıtası uygulaması körüklü bir yapı sistemini andırması, arı ve eksi yönde hareket kabiliyeti ile özellikle soğuk havalarda bloklar arası kapanmaya imkan verdiği gibi, sıcak havalarda da genleşme konusunda sıkıntıları ortadan kaldırmaktadır. Plan, proje ve özellikle en ince detayların görüşüldüğü geniş kapsamlı fizibilite çalışmaları içerisinde, her türlü ince hesaplamalara yer verilmelidir. Eğer Dilatasyon Çıtası kullanılırsa, bu alandaki sorunları nasıl gideriyorsa, bu konu dikkate alınmadığı zaman özellikle sıcaklara bağlı genleşmeler ve kısalmalarda yapılarda problemler meydana gelebilir.
 
Son derece gelişmiş fitil, metal ve benzer uygulamalarla desteklenen Dilatasyon Çıtası, kullanım kolaylığı ve rahatlığı ile de insanlara çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Özellikle son yıllarda üretiminin ve sektörün kaynağı olarak görülen fabrikaların yapımında da benzer sistemler kullanılarak, verimli ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ülkemizde son yıllardaki inşaat teknolojisinin en önemli kullanım unsurlarından biri olarak dikkat çeken Dilatasyon Çıtası, son derece önemli ve avantajlı sunumlarıyla, yapıların daha uzun süre problemsiz kullanımı konusunda da son derece önemli vazifeler üstlenmiştir.