DİLATASYON FUGASI

Dilatasyon Fugası

Ürünü İncele

Günümüz yapılarının daha sağlıklı ve daha güvenli olması için bir çok çalışma gerçekleştirilmektedir. Özellikle büyük ve uzun yapıların problemsiz olarak tasarımı için bırakılan dilatasyon fugası da yapıların imalatının gereklerinden biridir. Dilatasyon fugası bırakılmadan yapılan binalarda yapı bileşenleri zaman içinde zarar görmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek içinse yapıları oluşturan kısımların aralarında belirli mesafelerde dilatasyon fugası bırakılmaktadır. Bırakılan bu boşlukların kapatılması içinse Dilatasyon fugası ürünleri kullanılmaktadır.
 
Dilatasyon fugası için kullanılan profiller, boşlukları kapattığı gibi zemin geçişlerinde oluşabilecek problemlerin de önüne geçmektedir. Ayrıca duvar ve tavan dilatasyon fugalarını kapatmakta da estetik çözümler sunmaktadır. Dilatasyon fugası profilleri zemine uygulanabildiği gibi yatay veya düşey olarak duvar ve tavanlarda da uygulanmaktadır. Bu sayede iki farklı yapıymış gibi imal edilen binaların bütünlüğü de sağlanmış olmaktadır. Yapılacak olan bu çalışmalar sonrasında yapılar daha kaliteli olmaktadır.
 
Özellikle uzun ve geniş yapılarda bu sistemlerin kullanılması oldukça önemlidir. Çünkü yapı ne kadar uzun ve geniş olursa, yapılar arası bırakılması gereken dilatasyon fugaları sayısı ve açıklıkları da o kadar artmaktadır. Bu nedenle dilatasyon fugası yapılarda tasarım aşamasında sıklıkla bırakılmaktadır. Yeni yapılan yapıların yanı sıra mevcut yapıların yanlarına yapılacak eklemelerde de dilatasyon fugası bırakılmaktadır.
 
Dilatasyon fugası montajları uygulama alanı hazır hale getirilmişse çok uzun sürmemektedir. Ayrıca üretmiş olduğumuz dilatasyon profillerimiz dayanım olarak oldukça sağlamdır. Bu da sistemin çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Kullanım alanının ihtiyacına göre sadece alüminyumdan üretilebildiği gibi fitil ve alüminyum birleşiminden de üretilebilmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra hava şartlarına karşı dayanıklı ürünler de mevcuttur. Böylelikle dış mekanlarda oluşabilecek problemlerin de önüne geçilebilmektedir.