EXPANSİON JOİNT PROFİLE

Hava şartlarının yapılan bina ve diğer çalışmalarda genleşme ve sıkışma etkileri dikkate alınmadığı zaman, çok büyük problemler ortaya çıkarabilir. Özellikle yazın elektrik tellerine baktığımız zaman, sıcaklığa bağlı olarak bir esneme gözünüze çarpacaktır. Kışın ise soğuk havada büzüşen metalin kendini topladığı bilinirken, esasen konstrüksiyonlar, çelik yapılar ve metal içerikli oluşumlarda, bu tür ayarlamaların hassasiyetle üzerinde durulması gerekir. Birleşim noktalarında adeta sürgülü bir sistem vazifesi üstlenen bu tür yapılanmalar, ilerde çıkacak sorunları ortadan kaldıracak çözümler olarak anılmaktadır.
 
Özellikle Expansion Joint Profile kullanımı ile birlikte, bu tür sorunların geride bırakılması mümkündür. Teknoloji ve mühendislik alanındaki gelişmeler, yeni yapı teknikleri üzerine çok özel çalışmaları bir zaruret haline getirmektedir. Expansion Joint Profile kullanımı ise özellikle metal ya da betonarme olarak imal edilen geniş yapı oluşumlarında tasarım aşamasında bırakılan dilatasyonları kapatmada kullanılan profillerdir. Girişim ve inşaat işine başlamadan önce fizibilite çalışmaları, gerçekten projelere yön veren çok önemli konular arasında yer almaktadır. Her ne kadar kompleks bir yapı oluşturmak, çok uzun ve detaylı bir çalıştırma gerektirse de esasen hava şartlarının bu yapıyı ileride nasıl etkileyeceğini ölçmek ve hesaplamak, gerçekten çok önemlidir. Mühendisler özellikle bu konuda çalışmalarını daha bilimsel metotlarla desteklerken, Expansion Joint Profile kullanımı, bunlar içerisinde çok önemli bir yere sahip olarak dikkat çekmektedir.
 
Özellikle birleşme noktalarında esneme ve gerilmelerin zaman içerisinde oluşturacağı problemler düşünülerek, Expansion Joint Profile kullanımına verilen önem, bu problemi henüz oluşmadan ortadan kaldıracaktır. Stadyum, kapalı spor salonları, dev tesisler ve köprüler gibi çok sayıda değişik yapılarda bu uygulamalara yer verilmektedir. Son derece gelişmiş bir yapı tekniği olarak karşımıza çıkan konularda, projeler tasarım aşamasındayken gerilmelere ve ısı farklılıklarından oluşan genleşme-kısalma hareketlerine dikkat edildiği takdirde, sorunsuz ve eksiksiz tamamlanan projelerin ortaya çıkması daha kolay olacaktır.