ZEMİN KAPLAMA ALTI DİLATASYON PROFİLİ

ZEMİN KAPLAMA ALTI - Ürünü Detayı

Ürünü İncele

Günümüzde yapılan yapı çeşitlerinin dayanıklı olması için bir çok teknik kullanılmaktadır. Yapı sektörünün yüzyıllar içerisinde elde ettiği deneyim, bu gelişmeleri de tetiklemektedir. Zemin kaplama altı dilatasyon profili ürünü de bu gelişmeler sonrasında artık çok ciddi bir ihtiyaç olan ürünlerden biridir. Dilatasyon profilleri inşa edilen yapılar için çok önemli bir görev üstlenmektedir. Betonarme, çelik gibi malzemeler hava şartlarından etkilenebilen malzemelerdir. Özellikle betonarme ve çelik yapılar hava sıcaklıklarından dolayı genleşme ve kısalmalara maruz kalır .
 
Ülkemiz dört mevsimi yaşamaktadır ve bu durum sürekli olarak hava sıcaklıklarının değişimine neden olmaktadır. Sıcak ve soğuk havadan etkilenen betonarme ve çelik yapılar genleşme ve kısalma davranışları göstermektedir. Dilatasyon boşluğu bırakılmadan ya da boşluk profil kullanmadan kapatıldığında ise döşemede çatlaklar meydana gelebilmektedir. Ayrıca zeminde uygun olmayan profil kullanımı sonucu da dilatasyon kenarlarında çatlamalar ve bozulmalar görülebilmektedir. Özellikle zeminde kullanılacak olan profilin, üzerinden geçecek yüke de uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde profillerde de deformasyonlar oluşabilmektedir.
 
Zemin kaplama altı dilatasyon profilleri sayesinde, döşemede dilatasyon boşlukları problemsiz bir şekilde kapatılabilmektedir. Böylece döşemede oluşabilecek sorunların önüne geçilmiş olur. Kaplama altı zemin dilatasyon profilinin uygulanabilmesi için döşemede kaplamanın henüz yapılmamış olması gerekir, profil montajından sonra kaplama imalatı gerçekleştirilir, böylece profil kanatları kaplamanın altında kalır ve sadece üstten dilatasyon boşluğu kadar bir malzeme gözükür, bu da geçişlerin daha estetik gözükmesini sağlar. Kaplama altı zemin dilatasyon profili seçilirken, kanat yüksekliğinin de kaplama cinsine uygun bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir, ayrıca üzerinden geçecek yük ve profilin artı eksi hareket kabiliyeti de dikkat edilmesi gereken diğer unsurlardır. Su yalıtımının önem teşkil ettiği yerlerde ise su yalıtımlı dilatasyon profili kullanılması ya da profil montajından önce yalıtımın mutlaka yapılması gerekmektedir. Ağır yük geçişi olan yerlerde ise montaj esnasında mutlaka dayanımı yüksek çelik vida ve dübeller kullanılmalıdır.