ZEMİN KAPLAMA ÜSTÜ DİLATASYON PROFİLİ

Zemin Kaplama Üstü - Ürünü Detayı

Ürünü İncele

Günümüzde yeni tasarlanan binalar, artık eskiye nazaran daha yüksek katlı ve oturma alanı daha geniş olarak tasarlanmaktadır, bu durum da statik projelendirme esnasında yapılarda dilatasyon boşlukları bırakma ihtiyacı doğurmaktadır. Böylece dilatasyon derzleri eskiye nazaran daha da önemli bir hale gelmiştir.

Zeminde kullanılacak olan dilatasyon profilleri, kaplama altı ve kaplama üstü olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Kaplama üstü zemin dilatasyon profilleri, döşeme kaplaması yapılmışsa veya fabrika, otopark, vs. gibi yapılarda herhangi bir kaplama uygulanmayacaksa tercih edilir. Bu tip profillerin uygulanması, kaplama altı tiplere göre daha kolaydır. Uygulanacak yerde öncelikle tespit yapılması, derz açıklığına, döşeme cinsine, üzerinden geçecek yük miktarına, istenen hareket kabiliyetine göre doğru profil seçilmesi gerekmektedir.

Kaplama üstü zemin dilatasyon profillerinde tamamen aluminyumdan imal edilmiş çeşitler olmakla beraber aluminyum ve fitil birleşimiyle oluşturulmuş profil çeşitleri de mevcuttur.

Bu tip profillerde doğru ürün seçimi ne kadar önemliyse, montajın düzgün yapılması da bir o kadar önemlidir. Yanlış uygulanan profil işlevini yerine getiremez. Ayrıca Kaplama üstü zemin dilatasyon profilleri montajında, üzerinden geçecek yüke uygun vida ve dübel gibi montaj elemanları kullanılmalıdır, kullanılacak olan montaj elemanlarının paslanmaz olması ise üzerinde durulması gereken diğer önemli bir husustur.